تاریخچه :

ایده پرستار مجازی در اسفندماه سال 91 مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت ، پس از 8 ماه بحث و بررسی تمامی ابعاد و زمینه های فعالیت پروژه از مهر ماه سال 92 در زمینه " مرکز پیامکی اطلاع رسانی رایگان به مادران باردار سراسر کشور " شروع به پیاده سازی نمود ، در زمستان سال 92 فاز آزمایشی آن شروع به کار کرد و در فروردین ماه سال 93 به بهره برداری و گسترش در تمامی استان های کشور ، کلید خورد .

سیاست ها :

در راستای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در راستای بالا بردن سطح دانش سلامت کشور و اهداف دراز مدت وزارت بهداشت در این زمینه پرستار مجازی هدف خود را برداشتن گامی مهم در این جهت در زمینه اطلاع رسانی از راه دور قرار داده است .

اهداف:

هدف از اجرای پروژه پرستار مجازی ، اطلاع رسانی آموزشی و مشاوره پزشکی به معنی براورده کردن حداقل نیاز افراد به دانستن پاسخ های احتمالی مشکلات پزشکی جهت مراجعه به متخصص مربوطه می باشد . برای توضیح بیشتر می توان گفت پرستار مجازی هیچگاه مورد استناد برای درمان و یا مصرف دارو نمی باشد ، پرستار مجازی تنها بر اساس تعامل با مخاطبان خود پیشنهاداتی جهت رفع مشکلات احتمالی و مراجعه به پزشک متخصص مربوطه ارائه می نماید ، و درمان و تجویز دارو را منوط به مراجعه حضوری به پزشکان می داند .

پرستاری الکترونیک :

هدف دیگر پرستار مجازی ورود به عرصه جدید پرستاری الکترونیک در دنیا می باشد (e-nursing) ، مبحث پرستاری الکترونیک که زیر مجموعه مبحث امدادگری الکترونیک (e-helping) می باشد ، یکی از مباحث نو ظهور در اطلاع رسانی و آموزش پزشکی و در دنیا می باشد که به تنهایی یکی از آیتم های اصلی سطح دانش سلامت در یک کشور را تعیین می کند . لذا پرستار مجازی این مهم را در اولویت قرار داده و به صورت کلان سرمایه گذاری خود را در این زمینه به عرصه ظهور گذاشته است

چشم انداز:

پرستار مجازی کار خود را از اطلاع رسانی در زمینه مراقبت های دوران بارداری به مادران سراسر کشور شروع کرده و در این زمینه به مراقب های مادر پس از بارداری ، اطلاع رسانی درمان نا باروری ، مراقبت های نوزاد ، سیستم معرفی پرستار کودک ، توصیه های مادر و کودک ، برنامه واکسیناسیون ، آموزش های تربیتی والدین و در نهایت آموزش های پیش دبستانی و معرفی به مراکز آموزشی توسعه خواهد داد . پرستار مجازی به ترتیب در زمینه های زیر فعالیت خود را شروع خواهد کرد :

  • آموزش از راه دور مراقبت های دوران بارداری و پس از آن
  • مراقبت های بیماری های قلب و عروق
  • اطلاع رسانی و آموزش فوریت های پزشکی
  • ارائه اطلاعات درزمینه سبک زندگی
  • مراقبت های سالمندان و سالخوردگان
  • اطلاع رسانی بیماران مبتلا به دیابت
وحید فرقانی علیرضا اکبریان جاوا java j2EE